Вийшов черговий випуск програми «В духовному вимірі». Нагадаємо, що програма та її постійний ведучий диякон Микола Лисенко чекають Вас біля радіоприймачів на хвилях радіо «Ера» щоп’ятниці о 6.00 ранку.
У суботу першої седмиці Великого Посту,12 березня, звершується пам'ять дива великомученика воїна Феодора Тірона. Диво це сталося у ІV столітті у Константинополі і тісно пов’язане саме з початком Великого Посту. Колись за своє життя воїн Феодор врятував себе від язичницького осквернення, загинувши від тортур як великомученик. А після своєї смерті він допоміг багатьом християнам уникнути ідоложертовного осквернення. Як це сталося – слухайте у програмі. Традиція їсти в пісні дні кутю та особливо шанувати святого Феодора Тірона у першу седмицю Великого Посту міцно увійшла у життя православних. Напередодні цього дня, у п’ятницю, після заамвонної молитви, звершується молебень святому та благословляється кутя.
В православній традиції кутя – особливе частування, яке має глибокий духовний та релігійний символізм. Про один з його вимірів розповідає відомий кобзар-проповідник, лауреат «Червоної рути», автор та виконавець Василь Жданкін. Поетичне осмислення події втрати людством можливості спілкування з Богом – вигнання Адама з Раю після порушення посту звучить у виконанні дочки Василя Жданкіна – Анастасії «Раю, мій, Раю».
Сьогодні до нас за допомогою звертається Артем Гаврищук. Юнак, пройшовши через страхіття лейкозу та перемігши хворобу, внаслідок важкої хіміотерапії отримав ускладнення – цироз печінки. Для Артема, його матері та нареченої залишається єдина надія – допомога небайдужих людей на трансплантацію. Телефон волонтера, який опікується Артемом – 098 783 78 22.
Великий Піст – це особливий час духовного відродження, в Православ’ї це тісно пов’язано з аскетичним подвигом – тобто із свідомою відомою християнина від деяких різновидів харчів та від зайвих розваг. Звісно, міра цього аскетизму для кожного різна. Те, що потрібно для дорослих, не може у рівній мірі бути застосованим для дітей, страих чи хворих. Але у людей, далеких від православної традиції часто виникає інше запитання: а хіба не можна відмовитися від традиції аскетики, навіщо вона потрібна? Про це розповідає в циклі «Духовне спілкування» голова Синодального відділу у справах молоді, намісник Свято-Троїцького Іонинського монастиря архімандрит Іона (Черепанов).
Цієї суботи в храмах лунає Євангеліє від Марка. В ньому розповідається про те, як у суботу Христос проходив засіяними полями і учні Його дорогою почали рвати колоски. А фарисеї сказали Йому: «Дивись, що вони роблять у суботу, чого не слід робити»… Далі – слухайте у програмі.
Перша неділя Великого посту особлива за своєю урочистістю, і має назву Торжество Православ’я. Назва ця бере свою назву від VII Вселенського собору, що сформулював догмат вшанування святих ікон, спираючись на вчення про образ та подобу. У цей день Церква особливо молиться про навернення усіх, хто з будь-яких причин знаходиться за межами церковної єдності із Вселенським Православ’ям.
Серед православних чути питання: в чому сенс духовного посту та на що слід звернути першочергову увагу? Детальніше про головні завдання і пріоритети Великого Посту розповідає архімандрит Іона.
Не людина для посту, а піст – для людини. Нехай добровільні аскетичні подвиги самообмеження під час Великого посту не висушують наші душі, а навпаки, наповнюють їх любов’ю до Бога і до ближнього. І саме внутрішнє відчуття цієї любові у поєднанні із щирим каяттям і є ознакою правильного постування.
Нагадаємо, програма «В духовному вимірі» – спільний проект Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря та радіо «ЕраFM», створений за сприяння Міжнародного благодійного фонду в ім’я Покрова Пресвятої Богородиці.